Yaşam

12:48DENEME BLOG SAYFASI BEN ÖĞRENDİM ! SİZDE ÖĞRENEBİLİRSİNİZ !

Bir engelliyi anlamak için öncelikle bilmemiz gereken veya cevaplarını bulmamız gereken sorular bulunmaktadır. Mesela, engelli kimdir? Kime denir? 

Ne yapar, ne yapamaz? Nasıl yaşar? Huyu suyu nasıldır? Maddi ve manevi sıkıntıları nelerdir? Sigortası var mıdır ya da sağlık güvencelerinden ne şekilde yaralanabiliyor? Devletin sağladığı imkanlar yeterli midir?

Böyle bir durumda mutlaka profesyonel bir yardım alınmalıdır. Özellikle çocuklarını halen olduğu gibi kabullenmekte zorlanıyor, yaşananlarla ilgili halen tatmin edici bir açıklamaya ihtiyaç duyuyor, kızgınlık ve suçluluk gibi duygularla boğuşuyor ve durumu yoluna girmeyen bir kriz olarak görmekte ısrar ediyorlarsa mutlaka destek alınmalıdır.

Ailenin fiziksel ve ruhsal sağlığının, finansal koşullarının yerinde olması da önemli faktörlerdir. 
Trafik kazası geçirmiş veya her hangi bir travma yaşamış bir kişinin yaşadıkları nelerdir?

Travma yaşayan bir kişinin psikiyatri ve psikolog en erken ne zaman buluşmalıdır? Hastaya bu dönemde psikiyatri ve psikolog ne kadar yardımcı olabiliyorlardır? Travma yaşayan hastaya tedavi edebilecek profesyonel hekim ve psikolog var mıdır?

Aile  durumu, çevresi ve arkadaşları ile arasındaki ilişkileri nasıldır? Eğitim düzeyi ne seviyededir? İş hayatı nasıldır? Memuriyet yapabilir mi? Önceki yaşayış biçimine kıyasla şimdiki yaşayış biçimi ne ölçüde değişmiştir?

Belki de en önemlisi nasıl bir kaza geçirdiği sorusuna verilen cevaptır.

Çocuklarının bir engeli olduğunu öğrenen bir aile öncelikle kayıpla beraber gelen bir keder hisseder.

Bunun içerisine şok, inkâr, öfke, suçluluk, üzüntü gibi duygular da dâhil edilebilirken tüm bunların beraberinde neden bunun kendi çocuklarının başına geldiğine dair bir sorgulama ve isyan söz konusu olabilir.

Bu durumun kendi hataları ya da suçları olduğunu düşünebilirler. Herkes sağlıklı bebeklere sahipken bu aileler için engelli bir bebeğe sahip olmak bir başarısızlık gibi görünebilir. 

Çevredeki diğer sağlıklı bebekleri ve onların ailelerini kıskanabilirler. Geleceğe dair büyük bir belirsizlikle birlikte öyle yoğun bir çaresizlik hissi baş gösterebilir ki bazen bebeklerini bırakıp kaçma istekleri dahi oluşabilir.

Mükemmel bir bebek beklerken bu bebeğin kendilerine ait olmadığına inanmak isteyebilirler. İnsanların tepkisinden, ön yargılarından ve bu durumla nasıl başa çıkacaklarından korkabilirler. 

expr:data-title='data:post.title'/>

Benzer Yazılar

6 yorum

Söz ağacımızın panorama sayfasına vereceğiniz bir söz, yapacağınız bir yorum, paylaşacağınız bir konu, kendinize neler kattığınıza bildirir.
Beğenmediğiniz her konuya eleştiri yapma hakkınız vardır unutmayın !

Blogger tarafından desteklenmektedir.